مجتمع فرهنگی و آموزشی پلکان؛ تحت نظارت آموزشی موسسه صنعت هسته‌ای کشور (مجموعه مدارس انرژی اتمی ایران)

چرا دبستان و پیش‌دبستانی پلکان؟ 1399/12/16
مجموعه‌ی پلکان در نظر دارد با یاری خداوند متعال و اندوخته‌ی غنی آموزشی خود دبستان و پیش دبستانی پلکان را راه‌اندازی کند. این مدرسه علاوه بر اهداف رسمی آموزشی وزارت آموزش و پرورش بر نکاتِ تکمیلی حائز اهمیتی تکیه دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.


مجموعه پلکان با هدف بهره‌مندی از تجربیات آموزشی و پرورشی مدارس برتر ایران و به منظور هماهنگی با الگوهایِ برتر مدیریت مدارس، در سال ۱۳۹۵ با عقد تفاهم‌نامه‌ای تحت نظارت موسسه‌ی آموزشی و فرهنگی صنعت هسته‌ای کشور وابسته به سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران به منظور کسب عالی‌ترین مدارج علمی همراه با نهادینه کردن فضایل اخلاقی در دانش‌آموزان در محیطی سرشار از نشاط و شادابی و نیز سرآمدسازی کشور عزیزمان ایران در تربیت نیروی انسانی ماهر در مرکز استان مازندران آغاز به فعالیت نمونده است.
این مجتمع که در سال 1395 با مدرسه‌ی متوسطه‌ی اول شروع به کار کرده است و با استفاده از کادر مجرب و تجربیات موفق مدارس انرژی اتمی ایران توانسته در زمره‌ی برترین مدارس استان قرار گیرد. هم‌چنین مدرسه‌ی متوسطه‌ی دوم نیز در سال 1398 با رویکردی متفاوت در امر آموزش و تربیت دانش‌آموزان شروع به فعالیت کرده است.
مجموعه‌ی پلکان در نظر دارد با یاری خداوند متعال و اندوخته‌ی غنی آموزشی خود دبستان و پیش دبستانی پلکان را راه‌اندازی کند. این مدرسه علاوه بر اهداف رسمی آموزشی وزارت آموزش و پرورش بر نکاتِ تکمیلی حائز اهمیتی تکیه دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

چرا دبستان پلکان ؟

آموزش فلسفه برای کودکان(فبک)

آنچه امروزه مورد توجه اندیشمندان حوزه تعلیم وتربیت در زمینه مفاهیم فلسفی وپرسشهای اساسی قرارگرفته،این است که همه انسانها دارای خصوصیت فطری و  اندیشه وتفکرند. اندیشه وتفکرنیاز به آموزش ندارد بلکه بیش از هر چیز نیازمند کسب مهارت است. بنابراین لازم است مهارتهای تفکر را در افراد پرورش داد و این پرورش می تواند از سنین کودکی آغاز گردد. برنامه فلسفه برای کودکان به عنوان ابزاری اساسی برای رشد فکری کودکان است .این برنامه به دنبال این  است که پرسیدن و به عبارتی فلسفیدن را به کودکان آموزش دهد. در برنامه فلسفه برای کودکان تلاش می شود ازطریق داستانهای فلسفی وبحث وگفتگو، تفکر منطقی ،تفکر انتقادی و ارزش های اخلاقی پرورش باید . دانش آموزان با استفاده از این روش، به اندیشه یکدیگر احترام می گذارند وبه تفکر، درباره سخن و کردارشان تشویق می شوند.

کارگاه قصه گویی و فن بیان

قصه‌گويي، روشي مؤثر در آموزش مفاهيم پيچيده است. 
يافته ها حاکي از تأثير مثبت قصه‌گويي نسبت به سخنراني هاي معمولي در افزايش دانش است از اين رو مي تواند در آموزش مفاهيم پيچيده مورد استفاده قرار گيرد. 
قصه‌گويي يكي از روش‌هاي آموزشي است كه مي‌تواند بدون اينكه سن مخاطب، موضوع آموزشي يا سطح يادگيري كاربرد آنها را محدود سازد، بكار رود.  
آنچه در مجموعه پلکان در این زمینه مد نظر است:
- معرفی انواع ادبیات و گونه‌های ادبی
-آموزش روایتگری و پرده خوانی(شاهنامه خوانی)
-آشنایی با آثار مهم نظم و نثر ادبی
-آشنایی با ناموران ادب

سواد مالی 

-معرفی مهارت‌های اقتصادی و حسابداری شامل پس‌انداز، خرید و فروش در قالب‌های نمایش و بازی
-تمرین مدیریت مالی در قالب کارگاه آموزشی 
-تمرین کسب و کار و مهارت ارتباط با بنگاه‌های اقتصادی در قالب کارگاه‌ آموزشی ویژه کودکان

سواد رسانه ای

-آموزش مقدماتی استفاده از ابزار فناورانه
-آموزش مقدماتی سواد رسانه‌ای و زیستن در جهان امروز

-تمرین کاربردی ابزار های رسانه ای

کارگاه های مونته سوری (آموزش از طریق بازی)

"مدرسه محل زندگی است، نه محل آمادگی برای زندگی"

 
یکی از فعالیت‌های لذت‌بخش و سازنده برای همه، به ویژه برای کودکان و نوجوانان، بازی است. کودکان از طریق بازی‌ها که با هیجان همراه است، زندگی در دنیای آینده را تمرین می‌کنند. ویژگی‌های هر بازی و فایده‌های آن در رشد همه جانبه‌ی قوای ذهنی، جسمی، شخصیتی و اجتماعی کودک بسیار قابل توجه می باشد.

بازی، آموزش است و کودک از طریق بازی‌ها مهارت‌های گوناگونی کسب می‌کند. آموزش مفاهیم کاربردی و درسی و اخلاقی از طریق کارگاه های بازی محور از برنامه های اصلی دبستان پلکان است .
در این مسیر آموزشی ما کودکان را در یادگیری و استفاده از ابزار و لوازمی که به دقت و با در نظر گرفتن توانایی‌های آنان تهیه شده هدایت و کمک می کنیم تا کودکان در ضمن فعالیت‌های آزاد خود و کار با گروه، مهارت‌های اجتماعی، انضباط، اصول آزادمنشی و حل تعارضات شخصی را تمرین کنند.

آموزش سبک  و مهارت های زندگی


مهارت های زندگی یعنی ایجاد روابط مناسب و موثر بین فردی ، انجام مسئولیت های اجتماعی ، تصمیم گیری صحیح ، حل تعارضات و کشمکش ها بدون توسل به اعمالی که به خود یا دیگران صدمه می زند ، توانایی انجام رفتارهای سازگارانه و مثبت به گونه ای که فرد بتواند با معضلات و مشکلات زندگی روزمره خود کنار بیاید و توانایی هایی که باعث ارتقای بهداشت روانی افراد جامعه ، غنای روابط انسانی ، افزایش سلامت و رفتارهای سلامت در سطح جامعه می شوند."
اهداف  آموزش سبک و  مهارت زندگی به دانش آموزان در دبستان پلکان
" کنار آمدن کودکان با فشارهای زندگی ، داشتن زندگی هدفمند و انعطاف پذیر برای مواجهه با مشکلات زندگی ، برقراری تعامل سازنده با دیگران با بیشترین سود و کمترین ضرر به خود و دیگران ، روابط بین فردی بالنده و رشددهنده با کمترین کشمکش و تعارض ، خروج از بحران های زندگی با مدیریت صحیح و بیشترین مصلحت روش انتخابی و برآمدن از پس مسئولیت های فردی و اجتماعی در زندگی ، همواره بخشی از واقعیت زندگی انسان بوده است که در ادوار مختلف به اشکال گوناگون نمود و بروز داشته است." -معرفی مهارت‌های زندگی در قالب کارگاه‌های آموزشی بازی‌محور

 

آزمایشگاه علمی و کاربردی

وجود آزمایشگاه در مدرسه به عنوان واحد عملیاتی نظام آموزشی، با پرورش تفکر خلاق، تربیت افرادی کاوشگر، آفریننده، نوآور همراه است. آزمایشگاه مدارس محل دست ورزی و رشد خلاقیت‌های دانش آموزان است.در چنین مکانی قدرت اندیشه و مهارت ذهنی بچه‌ها تقویت می‌شود و می‌توانند برای دست یافتن به راه حل‌های مناسب و واقع بینانه به خلق ایده‌های نو بپردازند. .مجموعه پلکان با بهره گیری از یک آزمایشگاه خوب امکان تدریس عملی برای هر درس را فراهم کرده تادانش آموزان بتوانند نوآوری‌های خود را در مدرسه و جامعه نشان دهند. 

آموزش زبان انگلیسی و فرانسه

همانگونه که می‌دانید یادگیری زبان دوم در گذشته مهارتی خاص تلقی می‌شد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گسترش اکثر شغل‌ها در اینترنت این روزها یادگیری زبان انگلیسی و یا به عبارتی یادگیری زبان دوم از اهمیت خاصی برخوردار شده است. همچنین برخی بر این باورند که کودک باید هوش کافی برای یادگیری داشته باشند اما فراموش نکنید که آموزش زبان دوم به کودکان سبب می‌شود تا هوش آنها افزایش پیدا کند. در مقابل برخی بر این باور هستند که کودکی زمان مناسبی برای فراگیری بسیاری از توانایی‌ها است که یادگیری یک زبان جدید از آن مستثنی نمی‌باشد چرا که کودکان در ابتدای راه هستند و دارای ذهنی خالی و پذیرای هر آنچه که با آنان یاد می‌دهید، هستند.در این مسیر اگر از روش درست برای آموزش به کودک استفاده شود به او در بسیاری از موارد کمک می‌شود.

باشگاه ورزشی

کانون های ورزشی درون و برون مدرسه ای گامی مهم در جهت توسعه ورزش و افزایش تحرک در بین دانش آموزان است.  این کار با هدف غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان و همچنین استعدادیابی دانش آموزان انجام می شود تا آنها در رشته های مورد علاقه خود فعالیت کنند.
 کانون های ورزشی مدارس  اولین شناسایی استعدادهای ورزشی می باشد و هدف اصلی آن استعداد یابی است. ما در تلاشیم که با تشکیل کانون ورزشی در مدرسه، و همکاری با اماکن ورزشی آموزش و پرورش گام های درستی در این مسیر برداریم. 
امکان نظردهی تنها برای دانش‌آموزان فعال می‌باشد، در صورت نیاز به ارتباط با مجتمع می‌توانید از بخش تماس با ما اقدام کنید.مجتمع فرهنگی و آموزشی پلکان
تحت نظارت موسسه صنعت هسته‌ای کشور
(مجموعه دبیرستان‌های انرژی اتمی ایران)